Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Kapka medu pro Verunku Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Uvedení pražské říční antologie Dryák ředěný Vltavou Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
(A)VOID Floating GalleryNa konci srpna 2016 vyšla antologie textů třinácti českých a dvou amerických básníků s úvodním slovem historika umění a architektury Pavla Kaliny, doslovem literárního teoretika Petra A. Bílka a s ediční poznámkou Petra A. Bílka a Sylvy Fischerové, o genezi celé antologie pak píše správce lodi (A)VOID Floating Gallery, Ivo Slavík. Kniha vyšla pod názvem Dryák ředěný Vltavou, a protože je tato antologie dvojjazyčná, i s anglickým názvem A Giant Barrel of Rotgut.

Tato antologie si zaslouží uvedení právě tam, kde celý nápad vznikl. Nejdříve jako sborník textů z prvního literárního festivalu na lodi (A)VOID Floating Gallery v září 2012, aby pak vyšla ve finální podobě jako výpravná dvojjazyčná antologie s texty o fenoménu řeky Vltavy. Editorské práce se ujali dva významní čeští autoři, básnířka a prozaička Sylva Fischerová a literární teoretik a kritik Petr A. Bílek. Oba též přednášejí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
„V antologii najdete texty těchto českých básníků: Ester Fischerové, jejíž text „Srpen 2010“ byl jedním z dalších impulsů k sestavení této antologie, Jakuba Řeháka, Ewalda Murrera, Viktora Špačka, Josefa Straky, Tomáše Čady, Sylvy Fischerové, Richarda Katrovase, Garyho Snydera, Marie Iljašenko, Michala Ajvaze, Ladislava Zedníka, Pavla Kolmačky, Petra Borkovce a Jáchyma Topola,“ říká Sylva Fischerová, editorka antologie.
Originální výtvarnou podobu knihy zpracoval na základě svého původního návrhu jeden z bývalých studentů ateliéru Petra Babáka, grafický designer Matěj Čech za pomoci fotografů Filipa Procházky a Vojtěcha Veškrny. Finální verze by nebyla možná bez finanční a organizační podpory hlavního města Prahy, které antologii zaštítilo v rámci projektu Praha město literatury, koordinovaného Městskou knihovnou v Praze. Protože podstatou projektu je především spolupráce měst v rámci celosvětové sítě kreativních měst literatury UNESCO, byla kniha pojata jakožto česko-anglický svazek. Překladů se ujali renomovaní anglisté či anglicky píšící básníci působící v České republice: Justin Quinn, Matthew Sweney, Bernie Higgins, David Vichnar, Veronika Francová, Barbora Hrušková, Tomáš Míka. Básně amerických básníků přeložil do češtiny Josef Rauvolf.

Na uvedení antologie Dryák ředěný Vltavou/A Giant Barrel of Rotgut v neděli 25. června 2017 od 19.00 hod na palubě lodi (A)VOID Floating Gallery, která kotví pod Výtoní pod železničním mostem, (v případě nepříznivého počasí v podpalubí) vystoupí editoři knihy Petr A. Bílek, Sylva Fischerová a Matthew Sweney, a dále tito autoři a překladatelé: Josef Straka, Ewald Murrer, Marie Iljašenko, Ester Fischerová, Tomáš Čada, Ladislav Zedník, Justin Quinn, Bernie Higgins, Josef Rauvolf, Tomáš Míka a David Vichnar.
Speciálními hosty, na jejichž koncert se můžete těšit, budou Monika Načeva a DJ Five.
 
| 19.6.2017 22:06:30 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru