Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený svět Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
Vítek Čapek v Galerii umění v Karlových Varech Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vítek Čapek v Galerii umění v Karlových VarechVýstava představuje tvorbu umělce, který je dosud prakticky neznámý. Vítek Čapek (1954 - 1988) po studiích na Střední kamenosochařské škole v Hořicích absolvoval studia dějin umění a estetiky na pražské Filozofické fakultě UK (absolvoval objevnou diplomovou prací o průkopníkovi českého moderního sochařství Zdeňku Pešánkovi). Pracoval jako kurátor Galerie Benedikta Rejta v Lounech a zároveň byl také osobitým tvůrcem, který vytvořil v období mezi roky 1981 a 1986 více než šest tisíc kreseb, koláží a sedmdesátku obrazů.

Karlovarská výstava (mimochodem teprve druhá samostatná) je rozdělena do dvou částí. Jeden sál je věnován pracím na papíře. Nejpočetnější kresebné série vycházejí z motivu kruhu, zde umělec ověřoval rozsáhlé varianty vztahů různorodých vyjadřovacích prostředků uvnitř i vně kruhu. Autor motiv kruhu opakovaně zkoumal s uplatněním procesuálních a konstruktivních principů. Obdobně pracoval i s obdélníkovým formátem, v kolážích pak aplikoval plakátové fragmenty se zbytky písma při hledání vazeb mezi dekompozicí, chaosem a vizualitou nahodilé struktury.
Druhá část výstavy představuje malbu, resp. všechna existující umělcova plátna. Původní východisko s motivem jihočeského rybníka z roku 1981 malíř redukoval do tří abstraktních ploch barevného dvojakordu. Rozsáhlý cyklu Hladin s lapidárním geometrickým členěním postupným vývojem přechází v početnou řadu monochromů. V nich se rozpustily i poslední zbytky malířského rukopisu a barevnost těchto minimalistických čtvercových kompozic se pohybuje od čistých tónů až po černou a bílou.
Objevný výstavní projekt prezentuje originální myšlenkový a umělecký projev, svou kvalitou srovnatelný s aktuálním evropským děním, který vznikl v nepříznivých podmínkách osmdesátých let minulého století a mimo umělecká centra tehdejšího Československa (tehdy se však neprosadil a další vývoj ve svobodných podmínkách ukončila předčasná smrt autora).
Výstava Vítka Čapka se koná v karlovarské Galerii umění do 31. března 2013.
 
| 19.3.2013 00:03:44 Helena Kozlová |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru