Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
Námluvy v Letohrádku Kinských Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Z výstavy Současná výstava pořádaná Národopisným muzem v Letohrádku Kinských je věnována fenoménu námluv. Námluvy vždy byly slavnostním aktem, doprovázeným velkými přípravami a zájmem celé vesnice. K námluvám patřilo pečlivé uklízení, chystání pohoštění, příprava koní a zdobení postroje. S žádostí o ruku bylo spojeno i vyjednávání majetkových poměrů, sepsání svatební smlouvy a nakonec následoval přípitek. Poté si snoubenci podali ruce, políbili se a vyměnili si dárky. Nevěsta dávala ženichovi rozmarýn, aby mu prý do smrti voněla, a vyšívaný šátek jako závaze k lásky, ženich pak zpravidla nevěstu obdaroval stříbrným penízem.

Do výstavy Námluvy v Národopisném muzeu je promítnut také námět komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Scenérie s figurínami oblečenými do krojů z Plzeňska, odkud pochází hlavní protagonisté – Jeník, Mařenka a Kecal jsou rozšířeny o vyšívané textilie a hrnečky, které také čerpají náměty ze slavné opery.
Velký význam měla mezi milenci symbolika darů z lásky (darů srdce), které si vzájemně vyměňovali. Vypovídala o charakteru a intenzitě vztahu od náklonnosti, namlouvání až k předsvatebním námluvám. Mezi dary lásky patřily rostliny a ovoce (jablko, ořechy, hruška), především však květiny (růže, karafiáty, lilie, fialky), ale i koláč, buchta či vdolek. V lidové tradici dívky chlapcům z lásky darovaly také hedvábný kapesníček, vyšívaný šátek s milostným textem na vesty nebo do puntu nohavic, o Velikonocích pak kraslice. Chlapci dívkám pro změnu dávali perníková srdce, pentli do vlasů, sukni, kordulku, čepec, šátek, ale tak&eacut e; střevíce, obrázek, korále a šperky – především prsten. K darům se také řadily ozdobně vyřezávané dřevěné prací písty či přeslice.
Výstava ukazuje také předměty, které zaujímaly zvláštní pozici v milostných vztazích. Objekty, které měly za úkol nejen přivolat náklonnost opačného pohlaví, ale také zajistit trvalost vztahu, odehnání soků či sokyní nebo potrestat nevěru – různé amulety a talismany. Velmi rozšířené bylo rovněž používání bylin a koření, kterým byla přisuzována kouzelná moc.
Výstava v Národpisném muzeu v Letohrádku Kinských na Smíchově bude k vidění do 28. května 2017.
 
| 3.4.2017 18:04:19 Helena Kozlová |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru