Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
Miloslav Troup - Paříž, Paříž Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Miloslav Troup Alšova jihočeská galerie vystavuje v současnosti díla malíře Miloslava Troupa pocházející z jeho pařížského období. Miloslav Troup (1917 Hořovice u Berouna - 1993 Praha) odešel do Paříže po skončení druhé světové války jako stipendista francouzského Ministerstva zahraničí. Čtyřletý pobyt ve městě nad Seinou měl pro něj určující vliv. Kromě prostředí na École des Beaux-Arts a École des Arts Décoratifs se dostal do společnosti významných historiků umění Václava Nebeského a Pierra Descarguese, kteří mu otevřeli dveře ateliérů slavných umělců, jako byli Oscar Dominguez, André Lhote, Georges Braque nebo Serge Poliakoff. Kromě klasiků reflektoval i vycházející autory mladší generace.

Zajímavou paralelu ukazují Troupovy kompozice především s tvorbou nastupující hvězdy francouzského umění Bernardem Buffetem, s nímž měl umělec udržovat bližší styky. Pro Troupa bylo velkou výhodou, že do Francie odešel jako autor s pevnými řemeslnými základy absolventa pražské Uměleckoprůmyslové školy. Proto pro něj již nebyl problém vytvořit si jasný názor na směřování poválečné francouzské moderny, z níž byl schopen přijmout to nejkvalitnější v podobě barevnosti a skladby.
Výstava v Alšově jihočeské galerii představuje Troupovu tvorbu z jeho pobytu ve Francii, který umělec zakončil dobrovolným návratem do Československa na počátku padesátých let 20. století.
Výstava obrazů Miloslava Troupa Paříž, Paříž organizovaná Alšovou jihočeskou galerií probíhá ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích do 16. dubna 2017.
 
| 10.4.2017 18:04:14 HelKo |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru