Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
První retrospektiva Gerharda Richtera ve střední a východní Evropě Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Gerhard Richter (Foto: Tereza Křenová) 26. dubna se návštěvníkům poprvé otevřely palác Kinských a Anežský klášter, které společně hostí téměř osm desítek děl jednoho z nejvýznamnějších umělců současnosti. Gerhard Richter vyjádřil potěšení nad tím, že může v Praze poprvé vystavit svá díla a dodal, že je „nadšený z Prahy, města s tak jedinečnou a bohatou kulturní tradicí, které má tolik co nabídnout vnímavému návštěvníkovi“.

Výstava vznikala v úzké spolupráci Národní galerie s umělcem. „Podařilo se nám pro Richterovu první retrospektivu ve střední a východní Evropě získat celou řadu stěžejních děl z předních světových galerií jako jsou vídeňská Albertina, londýnská Tate nebo pařížská nadace Louis Vuitton,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze a kurátor výstavy Jiří Fajt. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se s celou šíří umělcovy tvorby.
Jednotlivé místnosti historických prostor paláce Kinských představují ikonické portréty Richterových dcer Betty a Elly malované podle fotografií, obrazy reflektující všední každodennost i historická a aktuální společenská témata, mořské a horské krajiny, monochromatické šedé obrazy, expresivní abstraktní kompozice, sérii geometrických digitálně vytvářených pruhů a slavné barevné vzorníky. V nedalekém Klášteře sv. Anežky České pak je vystaven malířský cyklus Březinka, reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v polské Osvětimi, a monumentální skleněný objekt pracující s hrou dopadajícího a odráženého světla.
Výstava Gerharda Richtera byla připravena ve spolupráci s Goethe-Institutem a Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo a je součástí Česko-německého kulturního jara 2017. K vidění bude až do 3. září 2017 letošního roku.
 
| 8.5.2017 16:05:39 Helena Kozlová |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru