Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Městská knihovna Praha Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
Jiří Kolář: Aristokrat umění – legenda světové koláže Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jiří Kolář - kolážeKrajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje díla významného básníka, výtvarníka, experimentátora, přední osobnost české kultury Jiřího Koláře – koláže a objekty ze soukromé sbírky tenisty Jana Kukala.
Jiří Kolář byl spoluzakladatelem Skupinu 42., byl organizátorem neoficiální české literatury 50. let a věnoval se posléze výtvarné tvorbě ve které dosáhl světového věhlasu. Od 60.let se soustředil na metodu koláže, vytvořil nové varianty této techniky (chiasmáž, muchláž, proláž, roláž). Jako signatáři Charty 77 mu československé úřady odmítly prodloužit vízum a Jiří Kolář zůstal ve francouzském exilu. Zde žil se svou ženou Bělou až do roku 1998, kdy se vrátil zpět do vlasti.

Výstava jeho tvorby je doplněna řadou rukopisných fragmentů zapůjčených z Památníku národního písemnictví v Praze, z nichž některé se přímo vyjadřují k jeho vlastnímu výtvarnému dílu. Návštěvníci zde mohou spatřit také portrét Jiřího Koláře z roku 1947 od Kamila Lhotáka. Tento obraz je zapůjčen z Muzea Kampa, nadace Jana a Medy Mládkových. Tvorba Jiřího Koláře ze soukromé sbírky bude vystavena ve zlínské galerii výtvarného umění do 26. listopadu 2017.
 
| 2.10.2017 15:10:56 HelKo |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru