Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Mne blesk se dotekl (NdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
Průřezová výstava malíře Adama Jílka Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Čtvero obdobíVelká samostatná výstava malíře Adama Jílka, která nese název Čtvero období, se koná od 22. dubna do 4. května 2018 v Pálffyho paláci (Valdštejnská 14, Praha 1). Bude na ní k vidění průřez téměř všech Adamových děl, která vytvořil za posledních deset let. Název Čtvero období odkazuje k podobnosti s měnícími se ročními obdobími během roku a proměnami, jakými prošla Adamova tvorba pod vedením čtyř různých profesorů na AVU (Zdeněk Beran, Martin Mainer, Karel Stretti, Jiří Sopko). Na první pohled se Adamův rukopis může zdát v některých obrazech odlišný, v odstupu a souvislosti však vidíme jeden celek.

„Tak jako na sebe roční období plynule navazují, a dohromady spolu tvoří rok, tak i má tvorba pod vedením čtyř různých profesorů na sebe navazuje a spojuje se v jeden celek,“ říká Adam Jílek. Na výstavě bude uveřejněno okolo padesáti děl, která svou instalací budou zachovávat dobový nádech klasicismu.
První cyklus obrazů jsou především zobrazené vzpomínky z Adamova dětství – často se zde objevují výjevy ze zabijačky, rybolovu, stříhání ovcí nebo zátiší z chaty. Poslední cyklus je věnován čistotě a neposkvrněnosti těla i duše zvířat, kdy je jejich charakter oproštěn od lidských vlastností, jako jsou například zášť nebo závist. Dominantní barvou obrazu je bílá, symbolizující klid, harmonii a zamýšlenou čistotu. Děj obrazu se pak odehrává především ve výrazu a očích němých tváří. Zvířata, která bývají v uměleckých dílech často opomíjena, jsou ústředním prvkem tvorby Adama Jílka. Propůjčuje zvířatům lidský charakter a snaží se o zdůraznění jakési satiry a ironie, která z toho plyne.

Adam Jílek (*1989), který patří k nejzajímavějším osobnostem nejmladší generace výtvarníků, je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha soukromých sbírkách nejen v Evropě, ale i v Saudské Arábii, Austrálii a USA. Prošel několika ateliéry od klasické malby až po restaurování klasických děl. Za tu dobu si stihl vyvinout výrazný formální i obsahový rukopis.
 
| 9.4.2018 17:04:24 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru