Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Výstavy
 
Zázrak setkání dvou světů v DOXu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein (Foto: Jan Slavík)Od roku 1997 uskutečnili Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein celkem 11 výprav do vzdálených oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guineje. Cílem těchto cest však nebyl etnologický výzkum, ale umělecká perspektiva vyjadřující zázrak setkání dvou světů oddělených od sebe příkopem času. Pro mnohé z posledních přírodních lidí to bylo vůbec první setkání s bílým člověkem, pro umělce silná a neopakovatelná příležitost nechat se ovlivnit a inspirovat přímo duší pravěkých lidí.

Výstava ULTRASUPERNATURAL v Centru současného umění DOX je vyvrcholením životního a velice osobního příběhu umělců Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, vyústěním téměř čtvrtstoletí trvajícího projektu. Vychází ze skutečných příběhů a setkání s nejvýznamnějšími papuánskými náčelníky a členy domorodých kmenů Yali Mek a Korowai Batu, kteří ještě donedávna žili v džungli vnitrozemí Západní Papuy na úrovni doby kamenné, nedotčeni civilizací.
„Za více jak dvacet let mezi námi a domorodci vznikla oboustranná komunikace a plnění přání – papuánští kanibalští náčelníci vyjádřili přání setkat se s největším českým náčelníkem, pochopit, kdo je a co dělá umělec, nebo poznat toho, kdo stejně jako místní kmenoví kouzelníci dokáže létat do vrchního patra světa – vesmíru,“ popisuje Lukáš Rittstein. Došlo tak ke spolupráci náčelníků z doby kamenné s Václavem Havlem, převedení jejich skutečných těl do podoby uměleckých děl nebo k setkání posledních pravěkých lidí s astronauty Leroyem Chiaem a Koichim Wakatou.

„Enigmatický název výstavy ULTRASUPERNATURAL shrnuje celou naši předcházející zkušenost do nového kontextu. Natural je anglicky přirozený, přírodní, supernatural znamená nadpřirozený a ultrasupernatural je vlastně takový mix všeho – co je (nad)přirozené pro nás, není (nad)přirozené pro domorodce a naopak. Třeba ultranadpřirozený je pro ně teď mobilní telefon,“ komentuje Bára Šlapetová.
Skok v čase pravěkých lidí do 21. století, který navždy mění životy místních obyvatel, odráží obsáhlý umělecký materiál v podobě Bářiných fotografií, experimentálních filmů, kreseb, animací a Lukášových soch. Poprvé a naposled v dějinách lidstva se setkala 3D digitální technologie s posledními těly pravěkých lidí na této planetě. Lidé kmene Yali Mek a astronaut Koichi Wakata byli zhmotněni 3D skenerem na podzim roku 2017 v neopakovatelných momentech.
Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein patří mezi kmenové autory Centra DOX. To už v roce 2009, záhy po svém otevření, představilo první část tohoto mimořádného projektu pod názvem Manop, poslední první (2009) a následně roku 2015 jeho další fázi ve výstavě Všechno je jinak.
Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein reprezentovali Českou republiku na světových výstavách EXPO 2010 v Šanghaji a EXPO 2015 v Miláně. Jsou rovněž autory tří knih, které jsou úzce spojeny s jejich výpravami na Papuu – výpovědi přírodních lidí doslovně zaznamenali v knihách Proč je noc černá, Nepřistupuj blíž a Jak se dotknout nebe a lze je tak symbolicky považovat za sondy do duší posledních divokých lidí na této planetě předtím, než je ovlivní civilizace. Kniha Proč je noc černá získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera.
 
| 1.6.2020 12:05:27 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru