Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Noc kostelů/ Víra
 
Pořady k Velikonocům Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Svatá země na přelomu tisíciletíVelkopáteční bohoslužba
Přímý přenos velkopáteční bohoslužby z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Nymburce pod vedením synodního seniora Daniela Ženatého. Režie J. Rásocha. Velký pátek je dnem, kdy si křesťané připomínají Ježíšovu smrt na kříži. Velikonoční svátky však nekončí připomínkou utrpení, směřují ke svému vrcholu, kterým je oslava zmrtvýchvstalého Krista o velikonoční neděli.
Vysílání: 19.4., 10.00 hod., ČT2

Svatá země na přelomu tisíciletí
Čím nás dnes oslovuje odkaz Ježíše Krista? Dokument o památných místech Izraele a Palestiny (2000). Režie K. Bělohlavý. Svatá země je nevelká svou rozlohou, ale nesmírně významná v dějinách lidstva. Její hlavní město Jeruzalém bylo svědkem mnoha událostí, známých z Bible. Ze všech koutů světa se sem odedávna sjíždějí turisté, kteří chtějí na vlastní oči poznat zemi, v níž před dvěma tisíci lety žil Ježíš Kristus. Dokumentární film ostravských tvůrců byl tak trochu symbolicky natočen – jak název napovídá – v roce 2000. Připomíná Ježíšovu životní cestu a zachycuje známá místa, která jsou s ní spjatá, např. Nazaret, Jeruzalém, řeku Jordán, Zeď nářků, Kánu Galilejskou, horu Sion, Getsemanskou zahradu a mnohá další.
Vysílání: 21.4., 09.35 hod., ČT2

Velikonoční bohoslužba
Přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Mikuláše ve Znojmě. Bohoslužbu celebruje Mons. Jindřich Bartoš, děkan znojemský. Velikonoční neděle je největším křesťanským svátkem v roce. Křesťané oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Česká televize připravila na tento den přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Mikuláše ve Znojmě. Bohoslužbu celebruje znojemský děkan Mons. Jindřich Bartoš.
Vysílání: 21.4., 10.00 hod., ČT2

Jeruzalém Starého zákona
S Danielem Hermanem po jeruzalémských památkách starozákonních příběhů (2001). Křesťanství je svými kořeny hluboce zakotveno už ve Starém Zákoně. Příběhy mnoha postav této posvátné knihy předznamenávají události, se kterými se setkáváme v textech Nového zákona – v křesťanské části bible. Život celé řady z nich byl alespoň z části spojen se starobylým městem Jeruzalémem. V jeho ulicích je možné dodnes nacházet stopy, které odkazují k životům a působení dávných Božích svědků. Některými z těchto pozoruhodných míst nás provede Daniel Herman.
Vysílání: 21.4., 11.45 hod., ČT2
Opakování: 22.4., ČT2

Urbi et Orbi
Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně je největším svátkem křesťanského roku. Papež František osloví v tento den prostřednictvím médií miliony lidí po celém světě. Svatý otec pravidelně využívá tuto příležitost k tomu, aby obrátil pozornost světa k lidem, kteří trpí uprostřed válečných konfliktů, byli nuceni opustit své domovy nebo z nejrůznějších důvodů žijí v ekonomické a sociální bídě.
Vysílání: 21.4., 11.55 hod., ČT2

Křesťanský magazín – velikonoční speciál
Čím jsou Velikonoce pro člověka 21. století? Odpověď hledají biskupové Tomáš Holub a Filip Štojdl v rozhovoru s Kateřinou Rózsovou. Režie A. Lazarov (Premiéra). Opatství Nový Dvůr má atmosféru místa prosyceného modlitbou. I proto se zde sešli dva biskupové, římskokatolický a husitský, k velikonočnímu rozhovoru.
Vysílání: 21.4., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 22.4., ČT2., 25.4., ČT2

Naše tradice: Boží hod velikonoční
Miroslav Táborský představuje tradiční pokrmy velikonočního hodování a účastní se pravé venkovské pomlázky (2014). Režie M. Nešlehová. Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. V tento den se připravují pokrmy, které nesou symbolickou hodnotu a jsou určené pro čas radosti a hodování po čtyřicetidenním půstu – především tradiční mazanec či velikonoční hlavička ze směsi masa, vajíček a kopřiv. Zvyky Velikonočního pondělí zůstaly dodnes z celých svátků nejživější. Je to den pomlázky, při němž se dříve "pomlazovaly" celé navštívené rodiny – tedy nejenom dívky. I když se tato veselá tradice udržuje na venkově i ve městech, ne všichni vědí, kde se vzal zvyk malování vajíček, pletení pomlázek nebo koledování.
Vysílání: 21.4., 12.55 hod., ČT2

Vzkříšení
Meditace kardinála Miloslava Vlka nad obrazem Mistra třeboňského (1999). Zamyšlení nad mystickým tajemstvím, nad obrazem Zmrtvýchvstání Krista v pojetí Mistra Třeboňského oltáře. Velikonoční meditace připomíná nejen okolnosti, kdy Kristus vystoupil ze zapečetěného hrobu, ale i události, které samotnému ukřižování v roce 33 n. l. předcházely. Co vdechl malíř Ježíšově postavě na plátně? Je dílo zobrazením jeho vlastní víry nebo má mnohem širší souvislosti? Proč jeho Kristus dodnes působí jako naděje pro člověka i pro celý svět?
Vysílání: 19.4., 00.15 hod., ČT art
 
| 15.4.2019 18:04:31 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru