Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Noc kostelů/ Víra
 
Josef Toufar - 70 let od úmrtí Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
J. Langmajer a V. Preiss (In nomine patris)In nomine patris
Viktor Preiss v roli faráře Toufara, od jehož úmrtí brzy uplyne 70 let, ve fiktivní rekonstrukci pozadí tzv. Čihošťského zázraku (2005). Dále hrají: K. Issová, J. Langmajer, P. Kříž, M. Pavlata, A. Rašilov, L. Potměšil, M. Táborský, O. Brousek ml., R. Hrušínský, O. Vlach, B. Munzarová, L. Vondráčková a další. Scénář J. Drbohlav. Kamera J. Špelda. Režie J. Polišenský. Je zima roku 1949. V zapadlé vsi kdesi na Vysočině píše místní příslušník VB (L. Potměšil) hlášení. Rozhoduje se, o čem informovat, neboť něco "nahoru" napsat musí. Má napsat o nedávné zabijačce na černo, za kterou by mohla být popotahována konkrétní rodina? Raději napíše hlášení o tom, že se v místím kostele pohnul při kázání křížek. To nikomu neublíží. Mladý kolega (A. Rašilov) o nekonfliktnosti zprávy pochybuje, ale služebně starší příslušník ho odkáže do patřičných mezí.

Zanedlouho poté přijíždějí na faru novináři. Od samého začátku se chovají podivně. Chtějí nafotit kostel, v němž došlo k "zázraku", ale když je tam farář Toufar přivede, ukáže se, že to nejsou žádní novináři, ale tajní policisté. Toufar je z kostela odvlečen neznámo kam...
Tak začíná televizní film In nomine patris, který režisér Jaroslav Polišenský natočil v roce 2005. Nabízí fiktivní pohled na události okolo tzv. Čihošťského zázraku. Ve spolupráci se scenáristou Janem Drbohlavem se v něm na pozadí známé události padesátých let pokusil vytvořit drama lidských osudů a charakterů.
Významnou hereckou příležitost tu dostal Viktor Preiss v roli faráře Toufara.
Snímek dostal v roce 2005 hlavní cenu na 18. mezinárodním festivalu televizní tvorby v Remeši. Uvádíme jej u příležitosti 70 let od úmrtí faráře Josefa Toufara.
Vysílání: 20.2., 22.00 hod., ČT2
 
| 10.2.2020 18:02:51 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru