Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Noc kostelů/ Víra
 
Zasvěcení - Archa úmluvy - Křesťanský magazín Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Rozluštěné poklady: Archa úmluvyZasvěcení: Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské společnosti (2010). Režie M. Petřík. Hlavní patronkou tohoto řádu je jeho zakladatelka sv. Anežka Česká. Řád křižovníků vznikl z laického špitálního bratrstva a jedná se o jediný mužský církevní řád na světě, který založila žena. V jeho základech můžeme vystopovat vedle zásad sv. Augustina i ideje sv. Františka a sv. Anežky Přemyslovny. Posláním křižovníků byla péče o chudé, nemocné a o poutníky. Později, což souviselo s poklesem počtu duchovenstva, došlo k tomu, že se křižovníci začali zabývat hlavně duchovní správou na farách. Jak ale žijí tito rytíři dnes? Našli své místo ve světě jednadvacátého století?
Vysílání: 30.9., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2

Rozluštěné poklady: Archa úmluvy
Příběh magické schránky ze Starého zákona fascinoval i Indiana Jonese. Cyklus dokumentů BBC. Dřevěná, zlatem obložená truhla, mající údajně neobyčejnou moc. Podle scenáristů Indiana Jonese jakási "vysílačka" pro rozmluvy s Bohem. Armáda, která ji ponese v čele, bude neporazitelná. Hospodin neboli Bůh ji dal jedinému národu – Izraelitům. Před pětadvaceti stoletími však z Jeruzaléma zmizela, a od té doby o ní nikdo neslyšel. Podle některých byla zničena, podle jiných jde jen o legendu. Pokud byla tak významná, proč o ní víme tak málo? Někteří lidé prý ale vědí, kde se nachází. Archeologové narážejí v případě Archy úmluvy na svět legend a na víru.
Vysílání: 02.10., 09.55 hod., ČT2
Opakování: 08.10., ČT2

Křesťanský magazín
Navštívíme premonstráty, kteří už brzy oslaví 900 let od svého vzniku, v Třebíči se pokusíme rozluštit nápisy na náhrobcích židovského hřbitova a v Jiřetíně budeme obdivovat rekonstrukci místního kláštera. Režie B. Jetelina (Premiéra). Proč se na židovských náhrobcích často nachází nápis pěti písmen hebrejské abecedy, známý jako "tanceva"? Co dal před devíti staletími do genetického kódu svého řádu sv. Norbert a jak se jeho následovníkům daří v Česku? A co má společného církev s institutem, který nese jméno po teoretickém fyzikovi a nositeli Nobelovy ceny Schrödingerovi? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky přináší další vydání magazínu z Prahy.
Vysílání: 04.10., 11.30 hod., ČT2
Opakování: 05.10., ČT2., 08.10., ČT2
 
| 24.9.2020 11:09:44 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru