Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Noc kostelů/ Víra
 
Víra tipy 2. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Misie na březích MalawiZakázaný Bůh (2/13) - Arcibiskupe, nemlč!
Po převratu v roce 1948 se komunisté snaží církev ovládnout, ale tomu se postaví biskupové v čele s Josefem Beranem. Proto je režim na dlouhá léta izoluje v internaci. Druhý díl dokumentárního seriálu o dějinách katolické církve v letech 1945–1948. Režie J. Březina (Premiéra). V roce 1941 zemřel pražský arcibiskup Karel kardinál Kašpar. Vatikán čekal se jmenováním nového biskupa až na dobu po válce, aby nemusel o jmenování diskutovat s nacistickým režimem. V listopadu 1946 jmenoval papež Pius XII. novým arcibiskupem profesora teologie a bývalého vězně koncentračních táborů Josefa Berana. Nového, mezi lidmi populárního biskupa ale čekala další těžká léta. V únoru 1948 získala moc Komunistická strana Československa a snažila se církev ovládnout a přerušit její spojení s Vatikánem. K tomu jim měla sloužit státem řízená Katolická akce. Tu ale biskupové v čele s Beranem ostře odsoudili v pastýřském listě. Papež potom exkomunikoval (tj. vyloučil z církve) všechny ty, kdo se této akce zúčastnili nebo ji podporovali. Reakce režimu následovala. Arcibiskup, stejně jako další biskupové, byl internován, tedy držen v tajnosti mimo dosah věřících až do roku 1963. V roce 1965 byl jmenován kardinálem a režim mu dovolil odjet k této příležitosti do Říma, ale už mu nedovolil se vrátit. Kardinál Beran zemřel v exilu a i přes jeho přání režim nedovolil návrat jeho ostatků. Arcibiskupe, nemlč je druhým dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945-1948. Beranův příběh ukazuje nejen snahu režimu ovládnout církev a izolovat od sebe biskupy a věřící, ale také strategii katolické církve, která nehodlala komunistickému, ateistickému režimu ustupovat.
Vysílání: 14.1., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 15.1., ČT2., 18.1., ČT2

Cesty víry: Misie na březích Malawi
Papežská misijní díla pomáhají prostřednictvím dárců z České republiky v nejchudší zemi světa v jihovýchodní Africe. Podpořené projekty se zaměřují převážně na děti a hendikepované (2020). Režie L. Pospíšilová. V květnu 2019 zamířil ředitel Papežských misijních děl Leoš Halbrštát se dvěma kolegy do Malawi, aby navštívili místa, kam z České republiky putuje finanční podpora. Projekty jsou zaměřené především na pomoc dětem: na jejich základní životní potřeby, zdraví a vzdělávání a na pomoc handicapovaným a jejich rodinám. Za poslední dva roky činila česká pomoc pro Malawi přes 100 000 dolarů. Část této sumy navíc pochází z projektu Děti pomáhají dětem. Česká výprava zavítala například do mateřské školy ve městě Mzimba provozované řádem Sester misionářek Neposkvrněného Početí, kde je dětem kromě základních potřeb a formace poskytována i výuka angličtiny. Dalším cílem byla velmi chudá nově vzniklá farnost v Kamangirira, která zajišťuje duchovní správu na více než dvaceti místech v pahorkatině nedaleko jezera Malawi. Podpora z naší republiky šla také na pořízení velkokapacitních stanů, protože do kostela se zdaleka nevejde tolik farníků, kolik přichází na mši. O děti se zvláštními potřebami a o hendikepované se stará škola sv. Josefa v Nanyanje, které Papežská misijní díla před několika lety věnovala autobus, aby mohli svážet děti z širokého okolí. Starat se o handicapované děti není v této oblasti samozřejmé a jejich rodina je zatížena velkými předsudky. Proto se tu také snaží vzdělávat jejich matky, aby takto postižené dítě dokázaly přijmout a postarat se o něj. Trojice cestovatelů navštívila také oblast v povodí řeky Shire, kde Papežská misijní díla finančně podpořila lidi postižené záplavami. Z této podpory se buduje 150 domů v nových vesnicích. Křesťanství v Malawi začal šířit skotský misionář, lékař a cestovatel David Livingstone, když přistál na jižním břehu jezera Malawi v září 1859. Jeho evangelizační úsilí zároveň bojovalo proti otroctví.
Vysílání: 17.1., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 18.1., ČT2., 19.1., ČT2., 23.1., ČT2

Tajemství Vatikánu: Opatrovat a chránit (3/5)
Vzrušující cesta po nejmenším státě na světě, plném fascinujících míst s přebohatou historií, kulturou a uměleckými skvosty. Vatikánský cyklus (Premiéra). Lidé a bezpečnostní systémy chrání každého, kdo prochází slavnými místy za vatikánskými zdmi. Od turisty po papeže. Alberto Angela nás doprovází na vzrušující cestě po nejmenším státě na světě.
Vysílání: 17.1., 13.05 hod., ČT2
Opakování: 20.1., ČT2., 21.1., ČT2
 
| 4.1.2021 13:01:25 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru