Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Noc kostelů/ Víra
 
Víra tipy 38. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Sváteční slovo kazatele Církve bratrské Jana AsszonyihoSváteční slovo kazatele Církve bratrské Jana Asszonyiho
U výtahu (Premiéra). Jsou místa, kde se docela dobře pozná typ člověka. Jedním z takových míst je výtah. Čtyři typy lidí u výtahu nám poslouží jako nastavené zrcadlo pro sebe sama i pro společnost. Smyslem tohoto pohledu není lépe vypadat, ale zvažovat, kdy a který postoj zaujmout, aby se nám žilo aspoň o trochu líp.
Vysílání: 26.9., 10.25 hod., ČT2
Opakování: 26.9., ČT3., 26.9., ČT1., 27.9., ČT1., 30.9., ČT3., 01.10., ČT1

Uchem jehly
Setkání farářky Martiny Viktorie Kopecké s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou (2020). Režie R. Vodrážka. Carnegie Hall v New Yorku, Opéra National v Paříži nebo londýnská Wigmore Hall – to je jen zlomek slavných scén, kde vystupovala chrudimská rodačka Dagmar Pecková. Zpívala pod uměleckým vedením významných dirigentů, jakými jsou Bělohlávek, Eschenbach, Neumann nebo Sawallisch. Opakovaně spolupracovala s prestižními orchestry. Jaká je ale hvězda operních scén doopravdy? A co je pro ni v životě skutečně důležité?
Vysílání: 26.9., 11.00 hod., ČT2
Opakování: 30.9., ČT2., 02.10., ČT2

Cesty víry: Bohem zapomenutá ves
Kostely sv. Jiří a sv. Josefa bývaly po staletí dominantami vesnice Pelhřimovy na dnešním česko-polském pomezí. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová (Premiéra). První doložená zmínka o vesnici Pelhřimovy pochází z roku 1317. Do roku 1742 ves náležela ke slezskému Krnovskému knížectví, levobřežní část později připadla Rakousku, pravobřežní Prusku. Analogicky si území po druhé světové válce rozdělilo Československo a Polsko. Po válce došlo k odsunu tamějšího sudetoněmeckého obyvatelstva a do obce přicházeli noví osadníci z řad Slováků a volyňských Čechů a Poláků. Po únoru 1948 byla ovšem z ideologických důvodů československá část vesnice srovnána se zemí. Snad zázrakem zůstal stát jen kostel sv. Jiří, který však pustl. Letos se v kostele, o jehož záchranu už dvacet let usilují dobrovolníci, konala první mše svatá po pětasedmdesáti letech. Paradoxem je, že na druhém břehu hraničního potoka, v polské části vsi, ke které nebyl totalitní režim tak krutý a v níž dodnes žijí lidé, tamější kostel sv. Josefa využíván není a chátrá...
Vysílání: 26.9., 11.25 hod., ČT2
Opakování: 27.9., ČT2., 28.9., ČT2., 02.10., ČT2
 
| 13.9.2021 17:09:10 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru