Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
LFŠ představuje další programové sekce a významné hosty Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Daniel Bergman   43. ročník Letní filmové školy se bude konat od 28. července do 6. srpna 2017 v Uherském Hradišti. Divákům nabídne program rozdělený do následujících základních bloků: Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, Hosté, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení. Filmový program doplní dvě letní kina. Hlavním pořadatelem Letní filmové školy je Asociace českých filmových klubů. Hlavními partnery jsou innogy a Město Uherské Hradiště.

“Velmi se těšíme na všechny milé návštěvníky, vzácné hosty a tvůrce, pro které usilovně připravujeme kvalitní a příjemné zázemí promítacích sálů i venkovních stanů, pestrý a zajímavý filmový, odborný i doprovodný program a spoustu novinek, které zcela jistě všem zpříjemní pobyt na již 43. ročníku Letní filmové školy. Velké poděkování patří našim partnerům a institucím, bez kterých bychom organizaci tak velké akce nemohli realizovat,” říká Radana Korená, ředitelka festivalu.
"Opět mně bude velkou ctí přivítat vás v Uherském Hradišti, které se už po třiačtyřicáté stane dějištěm největší nesoutěžní filmové přehlídky v České republice. Název města Uherské Hradiště si mnozí lidé spojují právě s Letní filmovou školou, což vnímám velmi pozitivně. Uherské Hradiště je známé svou dlouhodobou a cílevědomou snahou o udržování kulturních hodnot. A právě každoroční pořádání přehlídky Letní filmová škola nenahraditelně přispívá ke kladné odezvě u odborné i laické veřejnosti a k vysoké prestiži kulturně-společenských podniků a akcí ve městě," řekl Ing. Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště.
Prozradili jsme, že největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska k nám přijedou také významní hosté: již dříve jsme oznámili, že svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh a navštíví nás i filmoví odborníci Jan Holmberg a Erik Hedling. K nim se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell, držitel mnoha ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Potvrzen je také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman, který je sám režisérem a který se zúčastnil i nedávného Zlín Film Festivalu.

„Švédský film a švédští filmoví tvůrci zažívají zlaté časy, úspěšně se jim daří pronikat do nových žánrů a získávat stále větší mezinárodní uznání. Švédsko je nesmírně hrdé, že právě jeho kinematografii Letní filmová škola v Uherském Hradišti v rámci Fokusu letos představí. Naším cílem je v roce 2017 promítnout publiku v České republice celkem 100 švédských filmů. Film totiž člověku jedinečně umožňuje komunikovat a cestovat i za hranice všedních omezení,“ netají svou radost švédská velvyslankyně Viktoria Li.
Hlavní dramaturg Jan Jílek dodává: “Fokus: Švédsko bude výkladní skříní letošní LFŠ a jsem velmi rád, že k tomu přispějí i naši hosté. Jan Troell je klasikem švédské kinematografie řazeným po bok Bergmana nebo Widerberga. Daniel Bergman není jen synem slavného otce, ale také svébytným tvůrcem střední generace aktivním v hraném filmu (Nedělňátka) i dokumentu. A konečně Tarik Saleh je progresivním autorem tvořícím klipy pro popovou princeznu Lykke Li a zatím posledním vítězem festivalu Sundance (krimi Incident v hotelu The Nile Hilton).”
Jedním z vrcholů doprovodného programu bude výstava fotografií Erika Johanssona, jehož styl se označuje jako surrealistický realismus. Rodilý Švéd žijící převážně v Praze nahlíží na běžné věci pozměněnou perspektivou. Leitmotivy jeho tvorby jsou imaginace, humor a fascinace krajinou. Svá díla tento digitální kouzelník vystavuje po celém světě a slaví s nimi obrovský úspěch. Vernisáž jeho výstavy Imagine proběhne ve foyer kina Hvězda v zahajovací den Letní filmové školy 28. července v 18 hodin.
Jedním z vrcholů letošní „Filmovky“ bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovskéh, jehož poetika zásadně formuje generace diváků i tvorbu dalších režisérů. “Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. K lepšímu pochopení režisérovy tvorby jistě přispěje i přednáška Jaromíra Blažejovského z Masarykovy univerzity v Brně či dokument Básník filmu: Andrej Tarkovskij,” přibližuje sekci programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.
Druhá sekce v rámci bloku Inventura se bude zabývat sci-fi filmy zaměřenými na kyberpunk a výlety do kosmu. V obou podsekcích mimo jiné nastíníme, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích.
LFŠ se i nadále bude věnovat aktuální problematice vývoje televizní tvorby, zejména tzv. QUALITY TV. Zaměříme se na dominantní postavení americké kabelové televize HBO, která vyniká nejen svižným přizpůsobením se poptávce trhu, ale i dlouhodobým předním postavením v televizním průmyslu. Z její produkce uvedeme úspěšnou a hvězdně obsazenou komediální minisérii Sedmilhářky, za kterou stojí kanadský režisér Jean-Marc Vallée, na jejíž projekci navážou panelové diskuze s etablovanými odborníky z řad české i zahraniční produkce.
Po sekcích věnovaných Berlínské škole a Mumblecore představíme NEW FRENCH EXTREMITY, další směr současné artové kinematografie, který navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Kompaktní sekce připravená pro LFŠ bude zkoumat platnost tohoto označení a nabídne divákům cestu do nejodlehlejších zákoutí naší perverznosti s filmy jako Zvrácený, Kalvárie nebo Mučedníci.
Projekt 100 mění svou koncepci a vrací se k formátu minikolekce. Každý rok bude prostřednictvím ikonických filmů představen jeden klasický filmový žánr, letos padla volba na sci-fi. Na LFŠ budou mít diváci možnost spatřit celou kolekci filmů Projektu 100 2017, tedy Cestu na Měsíc, Cestu do pravěku, Planetu opic, Brazil a Matrix. S žánrovým zařazením letošního Projektu 100 pak přímo souvisí festivalová sekce věnovaná sci-fi.
Na Letní filmové škole bude již tradičně představena i distribuční činnost jejího pořadatele, Asociace českých filmových klubů. Diváci se mohou těšit jak na filmy, které jim v kinech možná utekly, jako například dokument Richard Müller: Nepoznaný, jehož režisér Miro Remo v Hradišti osobně představí svoji kompletní retrospektivu, i na novinky chystané na podzim.

Tým AČFK pak na letošní „Filmovce“ představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož základním cílem je propojit festival s distribucí a zapojit diváky LFŠ do procesu filmové akvizice. Během roku byly předvybrány tři výrazné filmy, které si bezesporu zaslouží uvedení v české distribuci. Do kin se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Do základního výběru se dostaly následující filmy: britská gay romance Gods Own Country, německé drama otec-syn Světlé noci a gruzínská historická rekonstrukce Rukojmí.
V sobotu 5. srpna slavnostně zakončíme 43. ročník Letní filmové školy exkluzivní předpremiérou nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos. Příběh se vrací k rodině Součkových, kterou známe už z Obecné školy, odehrává se však o několik let dříve, za války, kdy Edův tatínek neprojeví dostatečnou loajalitu vůči německým okupantům a celá rodina se musí odstěhovat na venkov. V kině Hvězda uvidí diváci Letní filmové školy film o téměř dva týdny dříve, než vstoupí do českých kin.

Česká televize si už tradičně pro Letní filmovou školu připravila odborný program i studentský maraton. Maraton studentských filmů proběhne na Masarykově náměstí hned po sobotním koncertu Vojtěcha Dyka s B-Side Bandem a ve čtyřech hodinách představí to nejlepší, co v poslední době vzešlo z dílen filmových škol. Odborný program ve Stanu České televize u kina Hvězda nabídne od soboty 29. července až do úterý 1. srpna interaktivní workshopy, které ocení nejen studenti filmových škol.
„V posledních letech dostává studentská tvorba v České televizi stále větší prostor. Je to vývoj, kterému fandím, protože navzájem se obě tato pole obohacují. Podpořili jsme vznik řady absolventských snímků, mnohdy velmi úspěšných, natáčíme pravidelný magazín o studentských filmech, propojujeme se na úrovni odborného vysokoškolského vzdělávání a nyní navíc poprvé vzniká v České televizi nový seriál, který vzešel přímo ze studentských prací,“
říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a doplňuje: „Studentský maraton z Letní filmové školy je pak už tradiční součástí programu České televize. Přehlídkou nápadů, originálních formálních řešení, témat i postupů, který by si žádný z návštěvníků festivalu nebo diváků České televize neměl nechat ujít.“
 
| 12.6.2017 13:06:55 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru