Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5 Předchozích 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 9. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
N. Kidmanová, S. Neill (Úplné bezvětří)Úplné bezvětří
Manželský pár v náručí oceánu a v zajetí nebezpečného psychopata. Australský film (1988). Hrají: N. Kidmanová, S. Neill, B. Zane a další. Režie Phillip Noyce. Australský snímek Úplné bezvětří je již druhou filmovou verzí románu Charlese Williamse. Tu první natáčel v roce 1967 na jugoslávském pobřeží slavný Orson Welles pod názvem The Deep (Hlubina), film ale nedokončil. Režisér Phillip Noyce se ovšem inspiroval především Alfredem Hitchcockem. Napínavý příběh vychází z modelové situace: námořní kapitán a jeho žena chtějí po tragické smrti dítěte načerpat nové síly k životu plavbou na své jachtě. Stanou se však obětí mladého psychopata, jehož zachrání z potápějící se lodi. Podle pravidel žánru se situace několikrát velmi vyhrotí, jádrem snímku však zůstává rozvíjení atmosféry, stupňování a prodlužování napětí, přičemž důležitým hráčem je i měnící se počasí. Pro tehdy sotva dvaadvacetiletou Nicole Kidmanovou se film stal odrazovým můstkem do Hollywoodu.
Vysílání: 02.3., 22.55 hod., ČT1

Jako dým
Nic není svaté a pokušení je vším. Americko-australský film s Kate Winsletovou a Harveym Keitelem v hlavních rolích (1999). Dále hrají: J. Hamiltonová, T. Robertson, P. Grierová, P. Goddard, S. Leeová a další. Režie Jane Campionová. Stejně jako ve všech svých dílech, tak i ve filmu Jako dým staví novozélandská režisérka Jane Campionová do středu svého příběhu ženu. Tentokrát je to devatenáctiletá Ruth, která podlehne při cestě do Indie tamnímu duchovnímu světu. Z donucení se však vrací domů, do Austrálie. Rodina ji přinutí, aby se podrobila terapii, na niž si najala amerického specialistu P. J. Waterse. Dívka se ocitá se sebejistým mužem v osamělé chatě uprostřed divočiny, kde marně vzdoruje jeho metodám. Během krátké doby se však situace začíná obracet. Téma manipulace člověka člověkem se v tvorbě Jane Campionové vynořuje opakovaně. I v tomto snímku hrají významnou roli v proměnách vztahů především sexuální vazby. Nedílnou součást tvoří také úvahy o moci víry, vášně a posedlosti. Autorka, která napsala scénář se svou sestrou Annou, zvolila pro své vyprávění polohu hořké komedie, jejíž tíha leží zcela na bedrech obou hlavních protagonistů v podání Kate Winsletové a Harveyho Keitela.
Vysílání: 01.3., 23.30 hod., ČT2

Appaloosa
Hvězdně obsazené prérijní drama, v němž zákon sjednávají pohotově tasené zbraně. Americký western (2008). Hrají: E. Harris, V. Mortensen, J. Irons, R. Zellwegerová, T. Spall, T. V. Murphy, L. Henriksen a další. Režie Ed Harris (Premiéra). V práci šerifa Virgila Colea a jeho zástupce Everetta Hitche platí jediné: střílet rychle, střílet přesně a okamžitě znovu nabíjet. Bez emocí, protože emoce vás mohou zabít. V Dějinách násilí byli protivníky. V drsném psychologickém westernu podle románu Roberta B. Parkera se Ed Harris (který také režíroval, produkoval a podílel se na scénáři) a Viggo Mortensen sešli jako přátelé a nájemní strážci pořádku Cole a Hitch. Renée Zellwegerová jako žena, která přijede do města jen s dolarem v kapse a podivuhodnou schopností přežít, dodá jejich snaze postavit před soud vraha Randalla Bragga (Jeremy Irons) to, co může zabíjet – city. V městečku Appaloosa poteče krev.
Vysílání: 03.3., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 04.3., ČT2
 
| 18.2.2019 13:02:48 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru