zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 46. týden

Slasti Otce vlasti  - D. Kolářová a  J. Hanzlík

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Slasti Otce vlasti
Učňovská léta Karla IV. aneb Jak to určitě nebylo. Česká historická komedie (1969). Hrají: J. Hanzlík, D. Kolářová, O. Velen, M. Kopecký, V. Besser, V. Menšík a další. Scénář J. Procházka a K. Steklý. Režie K. Steklý. Budoucí Otec vlasti Karel (J. Hanzlík) tráví léta dospívání na francouzském dvoře ve společnosti své snoubenky Blanky z Valois (D. Kolářová). Věnuje se vzdělávání ve všech možných oblastech, od historie po šermování. Jednoho dne jej však otec Jan Lucemburský (M. Kopecký) povolá do Itálie, kde bojuje s řadou měst. Ještě před příchodem do města Luccy, kde právě Jan Lucemburský sídlí, se mladičký Karel dostane do nerovné bitvy s Janovými odpůrci. Díky svému důvtipu a velké dávce štěstí z ní však vyjde jako vítěz. Štěstí při něm ostatně stojí i nadále, hlavně proti zrádným italským šlechticům, kteří na kralevice zosnovali atentát. Jan Lucemburský je na svého rozpustilého potomka patřičně hrdý, a tak ho jmenuje markrabětem a pošle ho do Čech, aby se tam ujal vlády. Karel však prožije ještě mnoho klukovských dobrodružství, než se z něj stane uznávaný panovník a milovaný vladař...
Historická kostýmní komedie režiséra Karla Steklého vznikla podle několika motivů ze známých Karlštejnských vigilií Františka Kubky.
Vysílání: 17.11., 08.00 hod., ČT1
Opakování: 17.11., ČT1

Kolja
Zdeněk Svěrák v hlavní roli laskavé komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře, a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Slavný český oscarový film, který získal šest Českých lvů a řadu dalších mezinárodních ocenění (1996). Dále hrají: L. Šafránková, A. Chalimon, O. Vetchý, S. Zázvorková, L. Smoljak, S. Budínová, N. Boudová, J. Sovák, K. Heřmánek, L. Malkina a další. Scénář Z. Svěrák. Kamera V. Smutný. Režie J. Svěrák. Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami. Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... Slavný oscarový film má všechny rysy "svěrákovské" poetiky: dobře napsaný a prokomponovaný příběh, přesné charaktery, smysl pro detail i celek, inteligentní humor a jímavou lidskost. Scénář k úsměvnému příběhu z naší nedávné socialistické minulosti si napsal Zdeněk Svěrák přímo na tělo. Režie se ujal jeho syn Jan. Dva světy, dva odlišné přístupy, odlišné vidění světa, a laskavé naivní přibližování se dvou "chlapů", to je nejúspěšnější český film roku 1996. Snímek získal mezinárodní ocenění: Oscar 96, Zlatý glóbus 96, Grand Prix a Cena za scénář z MFF v Tokiu, ceny z festivalu Madridimagen v Madridu a z MFF v Benátkách, čtyři ceny z MFF Zimbabwe a další. V roce 1996 získal cenu Český lev v šesti kategoriích, Cenu časopisu Cinema a Cenu filmových kritiků, ceny z Finále Plzeň 1997 a další.
Vysílání: 17.11., 15.30 hod., ČT1

Zemský ráj to napohled
Vilma Cibulková v hlavní roli tragikomického filmu o osudovém roce 1968 a následných sedmdesátých letech, které braly lidem svobodu, sny a iluze, ale o radost ze života je připravit nemohly (2009). Dále hrají: T. Voříšková, D. Marková, M. Etzler, O. Vetchý, J. Dvořák, J. Zadražil, B. Seidlová, J. Hartl a další. Scénář T. Boučková. Kamera D. Marek. Režie I. Pavlásková. V létě roku 1968 se matka se dvěma dospívajícími dcerami a přítelem vrací z letní dovolené v Itálii. Je noc na jedenadvacátý srpen. Rozvedený tatínek se právě ve Vídni oženil se svou mladou přítelkyní. Takový je začátek filmu, jenž zachycuje intimní osudy hrdinů v nastávající éře normalizace, a který vrcholí Chartou 77. Vypráví příběh Marty, dvou dcer – Gábiny a Majdy – a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků". Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo českých dějin, Marta a její dcery vzdorují následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Matku a dcery ale poznamenává jak disidentské působení jejich blízkých, tak situace, do nichž se samy svými činy dostávají. Intimní pohled na soukromé životy v nelehké době napsala Tereza Boučková a inspirací jí byly vlastní zážitky a vzpomínky. Režisérka Irena Pavlásková natočila film plný bizarních i tragikomických scén, v němž dostaly velký prostor především herečky Vilma Cibulková, Dana Marková a Tereza Voříšková v hlavních rolích.
Vysílání: 17.11., 21.20 hod., ČT1

Všichni dobří rodáci
Životní osudy sedmi přátel z jihomoravské vesnice v poválečném období. Mimořádný film scenáristy a režiséra Vojtěcha Jasného, oceněný mj. na MFF v Cannes (1968). Hrají: R. Brzobohatý, V. Brodský, V. Menšík, W. Matuška, D. Hofmanová, P. Pavlovský a další. Kamera J. Kučera. Dnes už legendární film režiséra Vojtěcha Jasného začíná v jedné malebné moravské vesnici v květnu 1945. Sedlák František, varhaník Očenáš, "kradák" Pyřk a další kumpáni tady prožívají nejkrásnější dny svého života. Večer se scházejí v hospodě U Vola při vínku a muzice, kde má prim bezstarostný muzikant a piják Zášinek. Přichází však únor 1948. Vesnice se rozděluje na dva nesmiřitelné tábory a poklidné časy kamarádských rodáků končí... Režisér Vojtěch Jasný sbíral materiál pro Rodáky od roku 1946. Spolu s Kachyňovou a Procházkovou Nocí nevěsty přinesl pravdivé svědectví o poválečných osudech vesnice, především o dramatickém přelomu padesátých let. Je to jeden z nejkrásnějších a nejhlubších filmů v celé historii naší kinematografie. Mnoho let byl pečlivě ukryt v trezoru, ale přesto mezi lidmi koloval na stovkách videokazet. Není to pouhé popisné vyprávění, ale básnické převyprávění dramatických lidských osudů, které se dostaly do konfliktu s mocí, násilím a krutostí. Vojtěch Jasný ve filmu, který mu mimo jiné přinesl cenu za režii z MFF v Cannes 1968, poskytl mimořádnou příležitost plejádě našich hereckých osobností a nabídl životní roli především Radoslavu Brzobohatému.
Vysílání: 20.11., 16.25 hod., ČT1
Opakování: 22.11., ČT1

Pasti, pasti, pastičky
Feministicko-pesimistická černá komedie o tom, jaké nástrahy na nás číhají. Český film (1998). Hrají: T. Hanák, M. Donutil, Z. Stivínová, M. Lasica, K. Hajná, E. Holubová, L. Svoboda, K. Roden, D. Bláhová, D. Vávra, D. Třebická a další. Scénář V. Chytilová a E. Kačírková. Kamera Š. Kučera. Režie V. Chytilová. Sukničkářský architekt Petr (T. Hanák) po letech potká bývalého spolužáka, usedlého ministerského náměstka Dohnala (M. Donutil). Důvěrný hovor v autě se samozřejmě stočí k sexu. A oba muži vzápětí využijí příležitost, která se jim naskytne – zastaví stopařce Lence (Z. Stivínová), které došel benzin, a odbočí do lesa, kde ji Dohnal za vydatné Petrovy pomoci znásilní a dokonce málem zabije. Jenže Lenka je ve skutečnosti veterinářka, která v práci běžně provádí kastraci vepřů. Předstírá, že ztratila vědomí i paměť, vyláká oba muže do své nedaleké chaty a tam je uspí. Probuzení je pro oba mimořádně bolestné, jak fyzicky, tak psychicky. Násilníci totiž najdou svá varlata v misce na stole... Černá komedie scenáristky a režisérky Věry Chytilové vznikla na motivy případu, který se skutečně odehrál; pro tvůrkyni se však stal jen odrazovým můstkem k typické chytilovské moralitní úvaze o násilí v různých podobách, které na sobě páchají lidé obecně, tedy nejen muži mezi ženami.
Vysílání: 20.11., 22.15 hod., ČT1
Opakování: 26.11., ČT1

7.11.2016 10:11:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let celý článek

další články...