zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 43. týden

Náš venkov: Proti proudu
Duchovní i fyzický přesun jednoho z nejvýraznějších folkových hudebníků Romana Horkého na venkov. Režie I. T. Grosskopfová (Premiéra). Roman Horký pochází z Brna, kde prožil život v paneláku. S kamarády jezdili na tremp a měli svá oblíbená místa. Když zemřel spoluzakládající člen Romanovy kapely Kamelot, Bůček, toulal se krajinou jejich společných zážitků a řekl si, že zde koupí nějakou chatu. Následně našel to správné místo v obci Mohelno. Toto místo se stalo jeho domovem. Byla to bývalá kaple a okolí ho přímo uhranulo. Na dosah je středověká studna, místo protíná bývalá jantarová stezka, je to 1 km od údolí řeky Jihlávky a ve stejné vzdálenosti i od řeky Oslavy a nedaleko je kopec Babylon s nejstarší rozhlednou na Moravě z roku 1850. Romanovi se tady skvěle skládá, odpočívá, říká, že je tu blíž nebi. Žije zde se svou ženou a dětmi. Roman Horký je spjatý s místem, kde žije a snaží se pomáhat, aby o své kouzlo nepřišlo. Při tom všem zůstal romantikem, který dokáže strhnout lidi ke spontánní radosti, k vnímání dětskýma očima, a k vzájemné pomoci.
Vysílání: 27.10., 09.00 hod., ČT2
Opakování: 31.10., ČT2., 02.11., ČT2

Karel Valdauf – Pod jednou střechou
Pořad plný písniček a vzpomínání na legendu české dechové a lidové hudby k 105. výročí jeho narození. Připravil a pořadem provází J. Pospíšil. Režie R. Tesáček. Pořad z cyklu Za vesnickými muzikanty bude věnován českému hudebníkovi a skladateli Karlu Valdaufovi, který je autorem více než 150 písní. Vzpomínkami vás zavede do míst svého narození, tedy na Novohradsko v jižních Čechách, ale i do Prahy a jiná místa, kde působil. Karel Valdauf se narodil 25. října 1913 v Trhových Svinech. Pocházel z muzikantské rodiny. Kapelu měl už jeho pradědeček, dědeček byl tak nadšeným muzikantem, že když se jako voják dostal s legiemi do Ruska, prodloužil si tam pobyt ještě o dva roky, hrál tam totiž v orchestru tamního divadla. Karel Valdauf, který dostal muzikantství do kolébky, začal hrát v dědečkově kapele na housle, občas na bubínek, zvládl i flétnu. V patnácti letech nastoupil do vojenské hudební školy v Praze. Po absolutoriu zakotvil na šest let jako flétnista u hudby pěšího pluku v Plzni. Mimo flétnu skvěle ovládal i další nástroje: baskřídlovku, klarinet, saxofon, kytaru, harmoniku i bicí. Když vyměnil vojenský stejnokroj za "civil", postavil si malou čtyřčlennou kapelu pro kočovné divadlo. V roce 1942 založil u civilní kriminální policie salónní orchestr. Později měl orchestry dva – Smyčcový orchestr Karla Valdaufa a Valdaufinku. S oběma často nahrával jak v rozhlase, tak i později v televizi a samozřejmě koncertoval po vlastech českých.
Vysílání: 27.10., 09.30 hod., ČT2
Opakování: 31.10., ČT2

Soubor Slávy Kunsta
Hraje v seriálu Dvacet minut s písničkou u příležitosti nedožitých 90. narozenin zakladatele populárního orchestru (1970). Tančí členové baletu Národního divadla v Praze a Hudebního divadla v Karlíně se sólistou J. Čejkou. Uvádí G. Oplustil. Choreograf J. Blažek. Kamera J. Motejl. Scénář a režie J. Müller a A. Nosek. V pořadu z cyklu Dvacet minut s písničkou uslyšíte a uvidíte v choreografickém ztvárnění a instrumentální podobě písně M. Dixona Hledám čtyřlístek, K. Vacka Cikánku, S. Kunsta Martinu, A. Miltona Ain´t She Sweet?, R. Erwina Já líbám ručku vám, madam, které jako zkušený aranžér upravil pro svůj orchestr Sláva Kunst (1928–1991). Český hudebník, kapelník, pianista, akordeonista, hudební skladatel, aranžér a dramaturg, hudební redaktor a producent Sláva Kunst, vlastním jménem Miroslav Kunst, se narodil 22. října 1928 v Praze. Často vystupoval a nahrával v Československé televizi a rozhlase pouze se svým studiovým orchestrem s názvem Orchestr Slávy Kunsta nebo pouze Sláva Kunst se svým orchestrem. Jeho soubor, existující od padesátých let minulého století, doprovázel mj. českého zpěváka se sametovým hlasem Rudolfa Cortése. Vy v závěrečném tanečním čísle uvidíte při líbání milostivé ručky tehdy mladého tanečníka Jaroslava Čejku, později známého z komických televizních skečů.
Vysílání: 24.10., 23.35 hod., ČT art

Bratislava Hot Serenaders
Legendární swingový big band, hvězdní hosté Milan Lasica a Sestry Havelkovy a mimořádný koncert oslavující výročí založení Československé republiky. Režie P. Jirásek (Premiéra). Orchestr Bratislava Hot Serenaders specializující se na hot-jazzovou hudbu 20. a 30. let si pro svůj dubnový koncert v brněnském Sono centru pozval na pódium Milana Lasicu a také pěvecké trio Sester Havelkových. Orchestr tvoří patnáct hudebníků, dámské vokální trio Serenaders Sisters a zpěváci Dodo Kuriľák a Miloš Stančík. Záznam koncertu představuje jedinečný průřez hudebním repertoárem k příležitosti 100. výročí od založení republiky.
Vysílání: 26.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 27.10., ČT art

Linka (3/10)
Luboš Andršt jako host uznávaného hudebníka Rudyho Linky. Druhá série hudební talk show přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr (Premiéra). Druhá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným hudebníkem Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z blízké perspektivy, která je velice ojedinělá. V druhé sérii vystoupí například Luboš Andršt, Jaroslav Hutka, Karel Šíp, Randy Brecker, Mike Stern, Tonya Graves, Bill Frisell a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 26.10., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 30.10., ČT art

15.10.2018 15:10:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let ...celý článek


Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek


Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek



Časopis 25 - sekce

OPERA/ TANEC

Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Markéta Mikulášková: Když zhasne obloha

Markéta Mikulášková (Foto: Alžběta Kocmanová)

Svoji první báseň zveřejnila Markéta Mikulášková coby třináctiletá. Její básnický talent je nejen zcela nespor celý článek

další články...