Hudební tipy 28. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekVejvodovi
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádíme jako připomínku nadcházejícího 80. výročí narození jazzového skladatele a bubeníka Josefa Vejvody (2001). Režie P. Burian. Počátky zbraslavské Vejvodovy kapely se datují do 2. poloviny 19. století. Založil ji Josef Vejvoda a na něj navázaly další dvě generace muzikantského rodu. Největšího věhlasu získala za kapelníka Jaromíra Vejvody, krále české polky. Ten ji však musel v roce 1948 v nových politických poměrech rozpustit. Tehdy rodina přišla o majetek a Jaromír se stal skladníkem v továrně. Jen občas mohl pohostinsky dirigovat. Vzkříšení se kapela dočkala po roce 1989 díky iniciativě Jaromírova nejmladšího syna a všestranného hudebníka Josefa. Dokumentární snímek sleduje osudy nejen nejslavnějšího rodinného člena Jaromíra, jehož skladba Škoda lásky obletěla celý svět a v řadě zemí doslova zlidověla, ale také příslušníků čtvrté a páté generace rodu. U nich se prokázalo, že hudební geny se jednoznačně dědí. Syn Josef se v 60. letech zařadil mezi naše přední jazzové hudebníky, a i jeho dcery se v hudebním světě prosadily – Monika se stala hudební skladatelkou a dirigentkou, Zuzana se jako herečka objevila v řadě muzikálů.
Vysílání: 08.7., 22.30 hod., ČT art
Hořice Jazz Night`96
Josef Vejvoda, který za pár dní oslaví 80. narozeniny, s Big Bandem G. Broma (1996). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Jubilující český hudební skladatel, bubeník, hudební aranžér, kapelník a dirigent Josef Vejvoda se narodil 13. července 1945 v Praze jako nejmladší ze tří synů kapelníka a hudebního skladatele Jaromíra Vejvody (1902–1988). Pod vlivem svého otce hrával od dětství na klavír a housle, pak i vibrafon, do hudební školy začal chodit ve Zbraslavi nad Vltavou. Později přibral bicí nástroje, které začal studovat na Pražské konzervatoři na počátku 60. let, v té době se začal věnovat plně jazzu. Protože byl vyhledávaným spoluhráčem, vystupoval jako hráč na bicí nástroje s mnoha hudebními skupinami. K těm nejznámějším patří Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) alias Jazzový orchestr Československého rozhlasu (JOČR), Orchestr Gustava Broma, S+HQ vedený multiinstrumentalistou Karlem Velebným, Jazz Cellula trumpetisty Laca Décziho, různá uskupení klavíristy Karla Růžičky, trio klavíristy Emila Viklického, Super Quartet s multiinstrumentalistou Jiřím Stivínem a Emilem Viklickým atd. Komponoval také písničky pro Evu Pilarovou, Karla Černocha nebo Michaela Kocába. Hořice Jazz Night je festival, který vznikl v polovině devadesátých let v Podkrkonoší. Ve druhém ročníku vystoupil letošní jubilant jazzový bubeník a skladatel Josef Vejvoda, který dirigoval Big Band G. Broma a s nímž nastudoval svoje skladby jak starší, tak i některé nové. Josef Vejvoda se rovněž představil v rozhovoru s Alešem Bendou i jako velmi zajímavá muzikantská osobnost.
Vysílání: 08.7., 23.30 hod., ČT art
5000 koncertů
Jubilejní koncert Václava Neckáře a jeho hostů v pražské Lucerně (1986). Spoluúčinkují: skupina Bacily, J. Neckář, H. Vondráčková, H. Hegerová a J. Vondráček. Kamera J. Lebeda. Režie J. Němcová. Jubilejní 5000. koncert Václava Neckáře z pražské Lucerny. Při této příležitosti si oblíbený zpěvák a herec pozval řadu kolegů a přátel. Těšit se tak můžete na ty největší hity jako Levandulová, Nautilus, Až budu někdo a další.
Vysílání: 09.7., 21.50 hod., ČT art
Gloria Estefan: The Standards
Nádherné standardy v podání kubánsko-americké zpěvačky za doprovodu Henry Mancini Institute Orchestra. Gloria Estefan během své skvělé kariéry získala řadu ocenění a spolupracovala s hudebními ikonami jakými jsou Frank Sinatra, B. B. King, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, José Carreras nebo třeba Tony Bennett. V roce 2013 nahrála album The Standards, na kterém zazpívala klasické písně americké populární hudby. Kubánsko-americká zpěvačka společně s Henry Mancini Institute Orchestra dirigovaným Shellym Bergem písně z alba následně předvedla i na koncertě v Miami. Mezi odehranými písněmi nechyběly „Good Morning Heartache“ známá v podání Billie Holiday, „What a Wonderful World“ proslavená Louisem Armstrongem nebo „Smile“, na jejímž vzniku se podílel Charlie Chaplin.
Vysílání: 10.7., 23.25 hod., ČT art
Dnes je u nás country bál
To nejlepší z koncertu skupiny Fešáci (1987). Spoluúčinkují: P. Novotný, M. Tučný, T. Linka, W. Daněk, V. Martinová, K. Gott, P. Bobek, L. Sobota, J. Wimmer, K. Černoch a další. Připravili: P. Novotný, J. Lebeda a M. Šteindler. Fešáci je česká country skupina, která vznikla v roce 1967. Založili ji Jan Turek, Karel Poláček a Pavel Brümer. Ve skupině se vystřídala celá řada zpěváků, hudebníků i moderátorů – např. Michal Tučný, Tomáš Linka, moderátor Petr Novotný nebo bavičská dvojice Josef Mladý – Josef Alois Náhlovský. Sestřih koncertu pořádaného v Paláci kultury (dnešní Kongresové centrum) u příležitosti 20. výročí skupiny Fešáci zachycuje nejzdařilejší vystoupení ze čtyřhodinového programu, jehož se vedle kapely zúčastnili i přední interpreti naší country a folkové hudby – mimo jiné Věra Martinová, Pavel Bobek, Wabi Daněk, duo Paleček-Janík, Karel Černoch, Ivo Jahelka, Karel Gott, slovenská skupina Lojzo, a také komici Luděk Sobota a Jiří Wimmer. Uslyšíte písně Poslední kovboj, Báječná ženská, Divnej smích, Noční blues, Oranžový expres, Chlap jak má být, Oh, Ruby, Rosa na kolejích, Buráky a mnoho jiných.
Vysílání: 11.7., 20.15 hod., ČT art
Country Music: Těžké časy (2/9)
Historie a vývoj svébytného hudebního žánru v časech hospodářské krize. Americký hudební dokumentární cyklus. Country hudba přinášela a přináší fanouškům nejen radost, ale i naději. Nejinak tomu bylo v období hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Stále mladý hudební styl si získával v Americe stále více příznivců. Bylo to i tím, že stále přicházeli noví interpreti. Gene Autry se prosadil jako zpívající kovboj, Bob Wills přidává do své hudby prvky swingových kapel a pomáhá tak vzniku druhu country, kterému se říká western swing. Zpěvák Roy Acuff s kapelou nastupuje do pořadu Grand Ole Opry a stává se z něj celonárodní hvězda.
Vysílání: 11.7., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 14.7., ČT art., 16.7., ČT art
ZZ Top, vousáči z Texasu
Nejen typický vzhled, ale hlavně nezaměnitelný zvuk udělal z texaského tria rockovou legendu. Kanadský dokument. Když v roce 1969 mladí hudebníci Billy Gibbon, Frank Beard a Dusty Hill spojili síly pod značkou ZZ Top zřejmě netušili, že je čeká více než padesátiletá společná pouť. Během ní je čekaly nejen úspěchy, ale i složitá období, které se jim nakonec podařilo překonat. Kapela je stále aktivní, bohužel už bez Dustyho Hilla, který zemřel v roce 2021. Podrobný obraz ZZ Top v dokumentu Sama Dunna pomáhají dotvářet upřímné rozhovory s kapelou i jejich slavnými fanoušky, kterými jsou třeba Billy Bob Thornton nebo Joshua Homme. Vše pak dokreslují dosud nezveřejněné archivní materiály nebo exkluzivní vystoupení v legendární Gruene Hall.
Vysílání: 11.7., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 13.7., ČT art
Legendy taneční hudby
Setkání s populárními písničkami 50. a 60. let v podání jejich původních interpretů (1992). Účinkují: L. Hermanová, J. Čeřovská, A. Janoušková, V. Průchová, E. Štaubertová, M. Oláryová, G. Hermélyová, K. Hála, G. Brom, R. Pellar a další. Uvádí J. Vala. Režie Z. Havlíček. V roce 1992 vznikl hudebně-zábavní cyklus Legendy taneční hudby, který se zaměřil na období 50. a 60. let, kdy ještě neexistovala pop music a kdy naší hudební scéně kralovala tzv. taneční hudba. V tomto dílu cyklu si připomeneme řadu dnes již legendárních hitů: „Já mám ráda políra“ v podání koho jiného než Ljuby Hermanové, „Červená aerovka“ zpěváka a herce Rudolfa Pellara, „Babičko, nauč mě charleston“ Edity Štaubertové, „Docela všední obyčejný den“ Vlasty Průchové, „Hvězdy nad Brnem“ Milana Smětáka nebo „Můj manžel“ slovenské zpěvačky Gabriely Hermélyové.
Vysílání: 13.7., 23.20 hod., ČT art
Časopis 28 - rubriky
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Kultura Česká Lípa zve na vodní hrad Lipý

Prázdninové měsíce se pro mnoho lidí nesou ve znamení dovolených, výletů a času stráveného mimo město. Ovšem p celý článek
OPERA/ TANEC
Kryštof Marek zhudební příběh broumovské skupiny kostelů

V sobotu 5. července 2025 se festival Za poklady Broumovska přesune do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polic celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 28. týden

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům celý článek