zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 21. týden

Felix Slováček  (Felix 70)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Felix 70
Galakoncert muzikanta a dirigenta Felixe Slováčka uvádíme k jeho nedávným 80. narozeninám (2013). Účinkují: F. Slováček, K. Gott, H. Zagorová, E. Pilarová, P. Janů, D. Patrasová, M. Absolonová, L. Machálková, J. Zelenková, J. Laufer, L. Kerndl, P. Šporcl, F. Slováček ml., A. J. Slováčková a další. Hraje Big Band Felixe Slováčka. Režie M. Čech. Multiinstrumentalista a dirigent Felix Slováček vystudoval na konzervatoři v Kroměříži klarinet, klavír, kontrabas, bicí a dirigování. Na Janáčkově akademii múzických umění v Brně studoval klarinet, dirigování a skladbu. V letech 1969–1985 vystupoval jako sólista v programech Karla Gotta i ve vlastním recitálu. Od poloviny osmdesátých let minulého století je šéfdirigentem Tanečního orchestru Československého rozhlasu, který po roce 1989 přijal název Big Band Radio Praha a od roku 2000 Big Band Českého rozhlasu, nyní Big Band Felixe Slováčka. Jako sólista klasické hudby hrál Felix Slováček s FOK, Slovenskou filharmonií, Moravskou filharmonií, Janáčkovou filharmonií, s Komorním orchestrem Bohuslava Martinů, Janáčkovým komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Komorním orchestrem Josefa Suka, londýnským European Community Chamber Orchestra, London Mozart Players, Singapore Symphony Orchestra, Drážďanskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Hessenského rozhlasu, Foersterovým triem, Kocianovým kvartetem a dalšími soubory.
Slováček je vynikající sólista, technicky dokonale disponovaný, mimořádného nasazení, s pozoruhodnou tónovou vyvážeností, se širokým dynamickým rejstříkem, což mu umožňuje bohatou melodickou ornamentiku podepřenou fantastickou dechovou technikou.
Vysílání: 25.5., 14.30 hod., ČT1

Kytara Lubomíra Brabce
Medailon významného kytaristy, který včera oslavil 70. narozeniny, a jeho barokní repertoár (1988). Dále účinkují: J. Tůma, J. Tichota, L. Malý a Pražský komorní orchestr, umělecký vedoucí O. Vlček. Kamera J. Osten. Scénář a režie I. Kučera. Sólistou pořadu je kytarový virtuos Lubomír Brabec (*21. 5. 1953). Hru na kytaru vystudoval na konzervatoři v Plzni a v Praze u Milana Zelenky, v roce 1980 pak pokračoval v mistrovském studiu v Británii na Royal Academy of Music a v Early Music Center. Brabcovo interpretační umění je velmi široké, zabírá velmi pestrou škálu kytarové literatury. Spolupracuje s řadou pěvců a sólistů (z českých a slovenských G. Beňačková, P. Dvorský, Š. Margita, D. Hůlka, K. Englichová, P. Šporcl, V. Hudeček a další). Nevyhýbá se ani spolupráci s osobnostmi z oblasti populární hudby (např. K. Vágner, L. Bílá, L. Andršt, P. Janda). Upravil pro kytaru stovky děl různých autorů. Brabcova mistrovská aranžmá tak rozšířila možnosti kytary jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje. Televizní koncert z roku 1988 zahrnuje barokní skladby J. S. Bacha, A. Vivaldiho a S. L. Weisse a vedle L. Brabce účinkuje Pražský komorní orchestr bez dirigenta a další sólisté.
Vysílání: 22.5., 22.00 hod., ČT art

Zlatá lýra: Lýra pro mladé (5/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci i fanoušci, od jeho vzniku až po neodvratný konec. Hudební cyklus (Ve slovensko-českém znění). V letech 1976 a 1977 dochází ke změně dramaturgie festivalu. Ta se odrazila i ve sloganu soutěže „Lyra pro mladé“. Prostor tak začali dostávat i mladí interpreti a začínající kapely. Díky tomu se na bratislavském podiu objevila kapela Modus, která se brzy prosadila do tehdejšího vysílaní rádií. Jistě tomu pomohla i píseň „Úsměv“, která v roce 1977 získala první místo ve festivalové soutěži. O kvalitě tehdejšího ročníku soutěže svědčí i fakt, že na druhém místě skončil další nezapomenutelný hit „Máš chuť majoránky“ v podání Karla Zicha. Lyra jako by přestala být soutěží autorů a postupně se začala stávat soutěží interpretů s jejich vlastní tvorbou. Jistotu pro fanoušky v té době stále představovali atraktivní zahraniční hosté. V roce 1976 to byli například Rubettes a Gilbert O´Sullivan a o rok později roztančení Boney M a maďarská rocková kapela Omega.
Vysílání: 22.5., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art

Televizní písničky a songy Jaroslava Uhlíře
René, já a Rudolf, Severní vítr, Hlupáku, najdu tě a další hity populárního skladatele v sestřihu hitů z pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Zpívají: Z. Svěrák, J. Schelinger, J. Molavcová, J. Čenský, H. Vondráčková, H. Zagorová a další. Kariéra skladatele Jaroslava Uhlíře (narozen 14. 9. 1945) je velice pestrá. Začínal v kavárnách a vedle klavíru dokonce hrál i na varhany. Brzy poté začal účinkovat ve skupině Faraon, kde se seznámil s Karlem Šípem, následovalo seznámení se Zdeňkem Svěrákem. Spolupracuje s ním dodnes. Každoroční byly jejich Hodiny zpěvu, program pro děti, z něhož vedle písní vzešla řada krátkých prokomponovaných dílek, např. O Budulínkovi, či O dvanácti měsíčkách. Ty se pak staly základem filmu Tři bratři. Objevoval se vedle Karla Šípa jako spolumoderátor také v pořadu Hitšaráda. Dodnes má na kontě mnoho pohádkových a filmových písníček z filmů S čerty nejsou žerty, Ať žijí duchové!, Lotrando a Zubejda nebo Vrchní, prchni! Písničky z pořadu Kam zmizel ten starý song si diváci mohou poslechnout tentokrát v plné délce.
Vysílání: 22.5., 23.35 hod., ČT art

Michael Olivera & The Cuban Jazz Syndicate
Hudební show temperamentní kubánské kapely v rámci cyklu španělské televize Las Noches del Monumental. Kubánec Michael Olivera je úzce spjat s jazzovou scénou. Je jedním z nejvýznamnějších bubeníků současné hudební scény. I přes svůj mladý věk má na svém kontě více než 50 nahraných alb a stovky projektů, s nimiž se zúčastnil významných festivalů. Své umění předvedl třeba na Jazz a Vienne, Montroux Jazz Festival, Barcelona Jazz Festival a mnoha dalších. V roce 2021 společně se seskupením The Cuban Jazz Syndicate představil své album „Y llegó la luz“. Během koncertu v Teatro Monumental v Madridu odehrál na začátku roku 2022 Olivera se svými spoluhráči nejen písně ze zmíněného alba – Para Tito Puente, Bolero Danzongo nebo Danza del Carnaval – ale taky další hity, jako třeba Mozambik či Oh Vida.
Vysílání: 22.5., 02.05 hod., ČT art

Supertramp: Breakfast in Paris
Koncertní provedení světově nejprodávanějšího alba roku 1979, které získalo přízeň fanoušků i kritiků. Album "Breakfast In America" skupiny Supertramp bylo v roce 1979 nejprodávanějším albem na světě. Vyšlo z něj několik hitů, získalo dvě ceny Grammy a nakonec se ho prodalo více než 20 milionů kopií. Po vydání alba se Supertramp vydali na desetiměsíční světové turné, které koncem listopadu dorazilo do Paříže. Čtyři koncerty v Pavillon de Paris byly nahrány a zvukový záznam se stal základem živého alba Paris, které vyšlo v roce 1980. Samotný koncert ukazuje hudebně znamenitou show legendární kapely, která vystoupila na svém absolutním vrcholu. Hity Breakfast in America, Bloody Well Right, The Logical Song nebo Give A Little Bit, které na koncertu odezněly, oslovují fanoušky i dnes.
Vysílání: 23.5., 23.40 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Michal Pavlíček hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie rocku (2022). Režie M. Levek. Michal Pavlíček vítá Kamila Střihavku na své zahradě, která vyniká svým geniem loci. Skladatel a kytarista skupin Pražský výběr a vlastní skupiny Stromboli vypráví nejprve o tom, jak měl Pražský výběr našlápnuto na světovou kariéru, a co znamenalo přerušení vystupování na tři roky zákazem komunistických orgánů. Jeho krédo je – muzika je svoboda. Oba vzpomínají na společné hraní kapel v Pavlíčkem iniciovaném cyklu Na Kloboučku. Ukazuje svůj "les kytar", sbírku, a nejoblíbenější nástroje. Další vzpomínka se týká kapely Stromboli a setkání s Bárou Basikovou, i sdružení B.S.P. (Baláž, Střihavka a Pavlíček). Muzikanti si zajamují na dvě kytary. Záznamem společného koncertního vystoupení a hitem Země vzdálená pořad vrcholí.
Vysílání: 26.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 27.5., ČT art., 30.5., ČT art

Legendy filmové hudby
Jejich melodie znají fanoušci stříbrného plátna po celém světě. Medailony deseti významných evropských skladatelů. Francouzský dokument. Gabriel Yared, Maurice Jarre, Georges Delerue, Lalo Schifrin, Bruno Coulais, Alexandre Desplat, Jean-Claude Petit, Francis Lai, Mark Isham, Jean-Michel Bernard. Tato jména vídávají v kinech pozorní diváci, kteří si trpělivě počkají na závěrečné titulky. Melodie, které za těmito jmény stojí, ale znají i ti méně pozorní diváci, a hlavně milovníci hudby. Hudební doprovod filmů už dávno dokáže existovat samostatně, jak dokázal dnes již legendární Ennio Morricone, když začal objíždět svět s orchestrem hrajícím jeho nesmrtelné melodie. Celovečerní dokument nám přiblíží proces vzniku hudebního doprovodu k slavným i méně známým snímkům, a kromě samotných skladatelů v něm promluví například Jean-Jacques Annaud, Bertrand Blier, George Clooney, Alain Corneau, Jodie Fosterová, Adrian Lyne, Volker Schlöndorff či Peter Weir.
Vysílání: 26.5., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 31.5., ČT art

15.5.2023 16:05:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo celý článek

další články...