zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lenka Dusilová 20 let sólo

Lenka Dusilová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Lenka Dusilová 20 let sólo
Mimořádná zpěvačka a autorka otevírá svoji další hudební etapu jako frontwoman kapely Lenka Dusilová Band. Záznam premiérového koncertu nového uskupení oceňované umělkyně nabídne starší i nejnovější skladby z jejího bohatého repertoáru. Připravili: P. Všelichová, J. Berka, T. Simper a M. Dohnal (Premiéra). Výjimečná osobnost české hudební scény, originální skladatelka, multiinstrumentalistka a nezaměnitelná zpěvačka má za sebou dvě desetiletí úctyhodné sólové dráhy. Za tu dobu prošla Lenka Dusilová i její tvorba mnoha proměnami.

Divoká rockerka z počátků 90. let (kapely Sluníčko, Lucie, Pusa) se po úspěchu prvního eponymního sólového alba Lenka Dusilová (2000), za které získala poprvé ocenění Zpěvačka roku, odvážně vydává nejistou, nevydlážděnou cestou interpretky svých vlastních autorských písní (sólová alba Spatřit světlo světa (2002), Mezi světy (2005)). I v dalších letech směřuje stále více a hlouběji k unikátnímu osobnímu hudebnímu vyjádření, ve kterém po svém zpracovává podněty z nejrůznějších stylů a žánrů a vlastních prožitků (alba Eternal Seekers (2008), Baromantika (2011), V hodině smrti (2014)). Prakticky každý její nový tvůrčí počin jí vynesl obdiv a uznání posluchačů, muzikantských kolegů i odborníků. Je mimo jiné devítinásobnou držitelkou výročních hudebních cen Anděl. Tři prestižní sošky získala i za své zatím poslední album Řeka (2020), na němž završila a hudebně ztvárnila své bolestné mnohaleté pátrání po rodinných kořenech v temnotách dávných časů.
V posledních letech bylo možno Lenku Dusilovou vídat na pódiích výhradně sólo a experimentující – s kytarami, looperem, samplerem, syntezátorem a hlasem jako nástrojem. Koncert, který se uskutečnil v prosinci 2022 v pražské Akropoli a jehož hodinový záznam uvede ČT Art 2. června 2023 k 20 letům klikaté sólové dráhy Lenky Dusilové, je ale z docela jiného soudku.
Zpěvačka se zde svému publiku poprvé představuje v čele nově sestavené kapely Lenka Dusilová BAND a otevírá tím další kapitolu své pestré kariéry. Její koncertní prolog slibuje – jak je u této k sobě i ke svému muzikantskému okolí mimořádně náročné umělkyně zvykem – divácky a posluchačsky silný, neobyčejný zážitek. Skupina složená z o generaci mladších muzikantů dává nadčasovému repertoáru své lídryně novou jiskru, energii a současný zvuk. Vedle nejnovějších písní z alba Řeka (2020) zazní starší skladby z desek Mezi světy (2005), Baromantika (2011) a V hodině smrti (2014) a premiérově také čerstvá novinka Tmání (2022), kterou Lenka napsala pro stejnojmenný film. Emotivní atmosféru koncertu citlivě dotvářejí vizuální projekce známé VJky Lindy Arbanové a světelný design Tasyji Nafiginy.
Lenka Dusilová zůstává příkladem odvážného a novátorského hledání vlastního hudebního vyjádření, nepřešlapuje na místě, neopakuje se. S každým novým projektem uvádí své posluchačstvo do jiné hudební komnaty. Ta nejnovější má na dveřích vizitku Lenka Dusilová Band.
Vysílání: 02.6., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 03.6., ČT art

22.5.2023 11:05:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jak se vám líbí (LSS)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 24. týden

Rockfield, studio rockových hvězd

Karel Gott – úsměvy nehasnou
Netradiční pohled na legendárního zpěváka, který měl kromě obrovského ta ...celý článek


Koncert turbošansonové kapely Poletíme?

Poletíme?

Poletíme?
Spontánní a osobitý koncert brněnské turbošansonové kapely k příležitosti jejich patnáctého výroč ...celý článek


Hudební tipy 23. týden

Televizní písničky a songy Michala Bukoviče

Zlatá lýra: Nová vlna (7/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníc ...celý článekČasopis 23 - sekce

DIVADLO

Tři dámy slovenského divadelního kostýmu

Tři dámy slovenského divadelního kostýmu

Název projektu je parafrází výstavy slovenského scénického kostýmního výtvarnictví s názvem Tři dámy slovenské celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hořká komedie o dětských válkách

Jak jsme hráli čáru

Jak jsme hráli čáru
Na některých místech a v některé době se dospívá rychleji... M. Lasica, R. Labuda a L. celý článek

další články...