zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřela Tina Turner

Tina Turner

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve věku 83 let včera zemřela legendární zpěvačka Tina Turner. Podlehla po dlouhé nemoci ve svém domě v Kusnachtu u Curychu ve Švýcarsku. Rocková královna prodala víc jak 200 milionů desek. Získala 12 cen Grammy, kde vstoupila do rokenrolové Síně slávy. Tina Turner, vlastním jménem Anna Mae Bullock, byla jednou z největších hvězd 80. a 90. let. Hudbu milovala od dětství, kdy v kostelním sboru zpívala gospely. Vstup na profesionální hudební dráhu ovlivnil její manžel Ike Turner. Bohužel svým násilnickým chováním komplikoval značně Tině život, proto se rozhodla manželství s Ikem ukončit a prosadit se sama.

Její sólová kariéra začala v roce 1983 s písní Let's Stay Together. O rok později vyšlo celosvětově bombastické album Private Dancer. S hity What's Love Got To Do With It, Private Dancer a Better Good To Me okupovalo první příčky hitparád či prodeje desek. Tina Turner tehdy změnila image a stylově se posunula od soulu a blues k popu. Stala se jednou z nejžádanějších interpretek, její koncerty přitahovaly tisíce fanoušků. Zapsala se odvážnými kostýmy a energickým vystupováním s velkou show plnou efektů, pyrotechniky. Vždy roztančila své fanoušky po celém světě ( Tina excelovala, klobouk dolů....).

Zahrála i v několika filmech, například Mad Max Beyond Thunderdome z roku 1985, ve kterém zazněl hit We Don't Need Another Hero či nazpívala titulní píseň k bondovce Golden Eye. Vydala deset studiových alb, poslední, Twenty Four Seven, vyšlo v roce 1999. Jejím jednoznačně největším hitem byla písnička The Best či Typical Male, na svém kontě má úspěšný nezapomenutelný duet s Erosem Ramazzottim Cose Della Vita.
Interpretka, která později nosila přezdívku rocková babička nebo královna rokenrolu se roku 2013 provdala za svého dlouholetého přítele, o 16 let mladšího německého hudebního producenta Erwina Bacha, a přijala švýcarské občanství. Vydala čtyři biografie, bylo o ní natočeno několik dokumentů i film a na motivy jejího života vznikl v roce 2018 muzikál.

25.5.2023 11:05:12 DePe | rubrika - Zprávy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ celý článek

další články...