zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cenu E. E. Kische získala publikace Vězení jako zrcadlo společnosti

Přebal knihy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Cenu Egona Erwina Kische získali pro letošní rok na základě rozhodnutí poroty autoři Michal Louč, Klára Pinerová a Kristýna Bušková. Ocenění bylo uděleno za jedinečnou publikaci, která ukazuje, jak vězeňství odráží charakter společnosti. Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti s podtitulem Nerovný souboj vědy, politiky a humanity 1965–1992 vyšla v Nakladatelství Karolinum.

Čím je publikace ojedinělá? Mimo jiné tím, že je výsledkem mezioborového výzkumu, který propojuje historii, orální historii a psychologii. Věnuje se změnám, kterými prošlo Československé vězeňství ve druhé polovině 20. století. Kniha se mimo jiné snaží odpovědět na následující otázky:
- Jak se vězeňství od šedesátých let vyvíjelo?
- Jaké myšlenky v převýchově byly uplatňovány?
- S jakými podmínkami se vězni museli vyrovnat?
- Jak personál přistupoval k odsouzeným a obhajoval použití disciplíny a těžké práce?

Pohledem vězňů i dozorců
„Udělení Mezinárodní ceny Egona Erwina Kische si velmi vážím. Na projektu jsme spolupracovali několik let, takže je skvělé dostat prostřednictvím ocenění takovou zpětnou vazbu. Doufám, že i díky tomu se podaří naši práci šířit mezi širší veřejnost,“ říká oceněný Michal Louč, který je doktorandem oboru Soudobé evropské kulturní dějiny na FHS UK a doplňuje: ,,Čerpali jsme z rozhovorů vedených nejen s politickými, ale i kriminálními vězni a samotnými pracovníky vězeňství. Právě ve snaze zohlednit perspektivy různých aktérů vidím jednu ze silných stránek publikace.“

O spoluautorovi Ceny E. E. Kische: Mgr. Michal Louč je doktorandem na oboru Soudobé evropské kulturní dějiny (SEKD) Fakulty humanitních studií UK. Věnuje se mimo jiné problematice politických vězňů, vězeňství, orální historie a paměti.

O studijním oboru: Studijní program Soudobé evropské kulturní dějiny je v tuzemsku jediný historický obor, který tematizuje kulturní soudobé dějiny, nadto v evropském kontextu. Cílem oboru je vědecká příprava odborníků pro tematicky široce založený výzkum historie a kulturní historie včetně kulturního dědictví a tradic v období od roku 1918 až do nejaktuálnější současnosti. Prostorově obor tematizuje výměr Evropy včetně České republiky, resp. jejího předchůdce Československa.

O Mezinárodní ceně Egona Erwina Kische: Ta je od roku 1992 udělována českým a slovenským spisovatelům literatury faktu. Nadace byla roku 1990 založena Giselou Kischovou. Patronát nad cenou převzaly Obec spisovatelů a Asociácia organizácií slovenských spisovateľov. Cena je udělována na setkáních, organizovaných Klubem autorů literatury faktu.

24.10.2022 12:10:23 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č celý článek

další články...

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...