Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Recenze
 
Goldflamův pravý Brouček Připravit pro tisk Odeslat mailem /
Epochální výlet pana Broučka do XV. století
 
A. Goldflam (Foto archiv divadla)Pohádkový příběh pana Broučka, který se ocitne na Měsíci nebo v XV. století, znají generace čtenářů. Svatopluk Čech vytvořil v Epochálních výletech jedinečnou reflexi staročešství zahaleného do mlhy a modra. Pan Brouček nechtěně cestuje časem, aby poznal dřívější, nebo budoucí život pražský. Skrze postavu usedlého měšťana, starého mládence, milovníka ulic pražských a piva, sledujeme ono tragikomické setkání minulosti a současnosti. Jan Borna upravil původní román Svatopluka Čecha mnohým zjednodušením, avšak srozumitelně a poctivě se přidržel původního autorova textu, tak, že inscenoval nejdůležitější pasáže románu.

Příjemná atmosféra překvapí diváka již při vstupu do sálu divadla. Na jevišti "ve Vikárce" hrají hudebníci a hostinský roznáší pivo i divákům. Později přidává preclíky a utopence. Teprve po chvíli si uvědomíme, že představení již začalo a to zejména tehdy, přichází-li poslední host pan Brouček. Divák později dostane příležitost zahrát si několikrát. Například když husita Janek provádí Broučka po pražských trzích, mění se jedna čtvrtina hlediště v trh ovocný, koňský a květinový. Na své si přijdou i hosté na balkóně, když Broučkovi ukazují Zikmundovo ležení. Souboru za chvíli divadlo nebude stačit, snad se dočkáme hraní v pasáži a později na ulici...
S panem Broučkem zažijeme poutavé vyprávění o tajných chodbách a následné propadnutí do podzemí. Setkáváme se s husitou Jankem od Zvonu, který ho provází válečnou Prahou. A nakonec sledujeme lynčování "zběha" pana Broučka, které je ale šťastné pro návrat do hospůdky Vikárka, kde na něj již netrpělivě čekají jeho přátelé.
Arnošt Goldflam hraje Broučka bytostně skoro, jako bychom mezi iluzí o něm a postavou Svatopluka Čecha neviděli žádný rozdíl. Dokonce jsou některé detaily upraveny pro postavu A.Goldflama. Sundávání klíče z jemu nedosažitelné výšky, nebo miniaturní postel v almaře znázorňující světnici domu U kamenného zvonu. Ovšem nejen pan Brouček, ale i všichni ostatní, včetně Profesora (Žižky na Trojském koni) jsou ve svých rolích naprosto výborní. Epochální výlet pana Broučka do XV. století je příjemným zpestřením na pražských divadelních prknech už jen tím, že nabízí svým divákům Novopacké světlé.

Svatopluk Čech - Jan Borna Epochální výlet pana Broučka do XV. století Režie Jan Borna; scéna a loutky Jaroslav Milfajt; kostýmy Petra Goldflamová Štětinová; hudba a úprava písní Jan Vondráček.
Hrají: A.Goldflam, M.Veliký, I.Svobodová, M.Horáčková, N.Vicenová, J.Vondráček, P.Tesař, M.Matejka, Č.Koliáš, P.Varga, H.Ničová - Muzikanti: K.Jirčíková, P. Kučera, M. Potoček, T. Rejholec.
 
| 10.4.2001 Ondřej Menšík |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru